Przystan dla kazdego czlowieka ...Zostań Parafianinem!

Chrzest Święty

Najczęściej zadawane pytania dotyczące chrztu

 

Kiedy możemy ochrzcić dziecko? Jakich formalności dopełniamy wcześniej?

 • Sakrament chrztu świętego jest udzielany w naszej parafii w każdą niedzielę w czasie Mszy o godz. 10.30 lub w soboty w czasie Mszy o godz. 17.00. (Wellingborough 12.30) 
 • Rodzice dziecka zgłaszają się do duszpasterza miesiąc przed planowanym chrztem, aby wstępnie omówić szczegóły. 
 • Katechezy przedchrzcielne są obowiązkowe dla rodziców i chrzestnych. Odbywają się w soboty w Northampton po Mszy o godz. 17.00 (na tydzień przed chrztem dziecka). Nieuzasadniona nieobecność na spotkaniu oznacza rezygnację z chrztu.

Chcemy ochrzcić dziecko w Polsce bądź w innej parafii

 • Istnieje możliwość chrztu dziecka w innej parafii (np. w Polsce) Duszpasterz parafii Northampton wystawia wówczas zaświadczenie, że rodzice dziecka są wierzący i praktykujący i wyraża zgodę na chrzest poza parafią Northampton. Nie ma możliwości chrztu dziecka w innej parafii bez zgody duszpasterza.

 

Czy ksiądz może odmówić chrztu dziecka?

 • Gdy rodzice dziecka określają się jako „wierzący, ale niepraktykujący”, duszpasterz ma obowiązek odłożyć chrzest dziecka na późniejszy termin i zachęcić rodziców do uczestnictwa w niedzielnych Eucharystiach i codziennej modlitwy. Wynika to jedynie z troski i odpowiedzialności księdza przed Panem Bogiem za powierzonych mu parafian. Tzw. „niepraktykowana wiara” stawia ogromne wątpliwości co do tego, że dziecko zostanie wychowane po chrześcijańsku.

 

Gdy rodzice dziecka nie mają ślubu kościelnego…

 • Rodzice dziecka, którzy żyją w związku niesakramentalnym (są po rozwodach cywilnych) przygotowują się do chrztu dziecka, ale nie przystępują do spowiedzi i komunii świętej w czasie chrztu. 
 • Jeżeli rodzice nie mają przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, obowiązkiem duszpasterza jest zachęcić ich, aby chrzest poprzedzony był sakramentem małżeństwa rodziców. Tylko wtedy można uczciwie i z pełnym przekonaniem wyznawać wiarę w Boga, Kościół oraz wyrzekać się grzechu i szatana według formuły chrzcielnej.

 

Kto może być rodzicem chrzestnym?

 • Chrzestnymi mogą być osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania, są wierzące i praktykujące. Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, (po rozwodach cywilnych lub w tzw. wolnych związkach) nie mogą pełnić roli chrzestnych. 
 • Chrzestni należący do innych parafii (np. przyjezdni z Polski), zobowiązani są dostarczyć zaświadczenie od swojego księdza proboszcza, że są wierzący i praktykujący. 
 • Obowiązkiem rodziców chrzestnych jest przystąpienie do spowiedzi (przed chrztem dziecka) i komunii świętej.

 

Jakie wybrać imię dla dziecka?

 • Warto dłużej zastanowić się nad wyborem imienia dla dziecka. Decyzja należy do rodziców i należy wziąć pod uwagę również dobro dziecka, by gdy stanie się dorosłe nie zastanawiało się dlaczego rodzice dali mu takie imię, a nie inne. Wybierając imię dla dziecka wybieramy mu również patrona, dlatego warto wybrać imię chrześcijańskie.

 

Co trzeba posiadać ze sobą w dniu chrztu świętego?

 • - białą szatkę
 • - święcę chrzcielną Przed chrztem dziecka rodzice składają dobrowolną ofiarę na utrzymanie polskiego duszpasterza.

Ostatnio dodane

 • BOŻE NARODZENIE 2017

  Aktualne Ogłoszenia Parafii pw. Świętych Stanisława i Wawrzyńca w Northampton.

  grudzień 24, 2017
 • Aktualne Ogłoszenia Parafialne

  Aktualne Ogłoszenia Parafii pw. Świętych Stanisława i Wawrzyńca w Northampton.

  kwiecień 09, 2017

Modlitwa w drodze!

Modlitwa w drodze!